Pneumatyczny układ hamulcowy ciężarówki i przyczepy


Ważną zaletą zestawu panelowego, z punktu widzenia przeprowadzanych na nim zajęć dydaktycznych, jest jego modułowość. Umożliwia to potokowe wykonywanie ćwiczeń na wielu stanowiskach w ramach jednego zagadnienia, np. ocena mocy żarówek oświetlenia, lub wykorzystanie podzespołów zestawu poza stelażem stanowiska.
Łączenie elementów (paneli) odbywa się za pomocą przewodów pneumatycznych, na zasadzie „szybkozłączy”, zgodnie ze schematem.

Przedstawiony na zdjęciu pneumatyczny układ hamulcowy odzwierciedla rozwiązanie stosowane w przypadku ciągnika dwuosiowego wraz z naczepą dwuosiową. Wspomniana wyżej modułowość zestawu stwarza dodatkowe korzyści w postaci możliwości budowy innych konfiguracji np. ciągnik siodłowy dwuosiowy bez naczepy, ciągnik siodłowy dwuosiowy z naczepą jednoosiową, itp.

Firma Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne sp. z o.o. otrzymała Złoty Medal Targów Poznańskich 2016 za stanowisko „Pneumatycznego układu hamulcowego zespołu ciągnik – naczepa”. Wyróżnienie to, potwierdza wysoką jakość produktu na poziomie samego wykonania i przede wszystkim odzwierciedla rzeczywistą wartość dydaktyczną.

Stanowisko przeznaczone do użytkowania w szkolnictwie zawodowym specjalności motoryzacyjnych w placówkach oświatowych. Stanowisko przeznaczone jest do prezentowania działania pneumatycznego układu hamulcowego ciężarówki i przyczepy.

W skład stanowiska wchodzą następujące elementy: osuszacz z regulatorem ciśnienia, zespół hamulca nożnego, zawór sterujący przyczepą, pneumatyczne siłowniki hamulcowe, manometry, zbiorniki powietrza, przyłącza i przewody pneumatyczne.

Innowacyjność produktu polega na tym, że elementy te są wykonane w formie paneli, które można dowolnie konfigurować na stanowisku. Łączenie elementów odbywa się za pomocą przewodów pneumatycznych zgodnie ze schematem.