Silnik lotniczy SO-3

Stanowisko służy do wizualnej prezentacji silnika odrzutowego SO-3 wykorzystywanego w samolocie szkolno – bojowym TS—11 ISKRA.

Stanowisko składa się z oryginalnego silnika wycofanego z eksploatacji po zakończeniu resursu z zamocowanym osprzętem silnikowym. Silnik jest zamocowany na stalowym stelażu umożliwiającym obrót silnika o 360°.

Dzięki stojakowi na hamowanych kółkach możliwa jest prezentację silnika ze wszystkich stron i pod dowolnym kątem oraz umożliwia łatwe manewrowanie silnikiem w sali szkoleniowej i jego unieruchomienie na czas prac obsługowych.. Pozwala to na dostęp do wszystkich podzespołów silnika, również tych które na zamontowanym w samolocie są niedostępne. Możliwe jest również obracanie sprężarką i turbiną .

Możliwe są również procedury demontażu i montażu podzespołów i elementów silnika co przy jego naturalnym zużyciu podczas pracy, pozwala w procesie edukacyjnym, wskazać zużycia eksploatacyjne i ich charakter.

Samohamowna przekładnia ślimakowa umożliwia obrót silnika o 360 stopni, aby możliwe było prezentowanie wszystkich zespołów silnika i ich bezpieczny demontaż w czasie nauki praktycznych jest w: umiejętności obsługowych.

Wymiary ramy wraz z silnikiem około 1850 x 900 x 700 mm. Waga około 390 kg