AKTORYKA SYSTEMÓW POJAZDOWYCH

Numer katalogowy 3 00 01

                       

UWAGA : zdjęcie przedstawia jedną z możliwych wersji konfiguracji zestawu .

W ramach projektu „Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego” zestaw panelowy: Aktoryka systemów pojazdowych, został wskazany na liście
Rekomendowanego wyposażenia pracowni i warsztatów szkolnych -
- Pracownia mechatroniki pojazdowej

Zestawy panelowe zostały opracowane przez firmę ,,Mechatronika wyposażenie Dydaktyczne ,, jako uniwersalne konfigurowalne zestawy mogące stanowić wyposażenie szkół kształcących w zawodach obejmujących branże :

- motoryzacyjną – mechanik , elektromechanik , technik pojazdów samochodowych i pokrewne

- rolniczą – mechanizacja rolnictwa , agrotronika

- lotniczą – mechanik lotniczy, technik awionik

Mogą też być wykorzystane przez wszystkie inne szkoły prowadzące zajęcia z zakresu :

- elektrotechniki

- elektroniki

- mechatroniki

Zestaw składa się ze stelaża z układem zasilania oraz wymiennych paneli funkcyjnych .

Oferowane są dwie znormalizowane wersje stelaży o różnych gabarytach zewnętrznych ( rózna szerokość i wysokość , przeznaczone dla dwóch lub trzech uczniów ) co pozwala na dostosowanie do potrzeb zamawiającego .

 

Znormalizowane wymiary paneli oraz sposoby łączenia pozwalają na dowolne kształtowanie zestawu oraz pełną wymienność paneli pomiędzy zestawami .

Konstrukcja paneli umożliwia również używanie ich poza stelażem ( z wykorzystaniem zasilania z akumulatora lub zewnętrznego zasilacza ) .

Niezmienność konstrukcji i uniwersalność zestawu pozwala na stosowanie w zestawach obecnie produkowanych paneli funkcyjnych pochodzących nawet z najstarszych zestawów wyprodukowanych kilkanaście lat temu , jak również uzupełnienie posiadanych zestawów w panele funkcyjne opracowane obecnie .

Każdy panel funkcyjny jest dostępny jako oddzielny produkt co pozwala na stałe unowocześnianie i rozbudowę zestawu w zależności od zapotrzebowania .

Producent oferuje stałe wsparcie eksploatacyjne zestawu w zakresie napraw , dostępu do materiałów szkoleniowych jak również w zakresie szkolenia użytkownika .

 

Nazwy poszczególnych zestawów będących w ofercie wynikają z umieszczenia w stelażu paneli funkcyjnych o określonym przeznaczeniu . Możliwe jest zestawienie i zamówienie zestawu w dowolnej konfiguracji spełniającej wymagania użytkownika . Firma ,,Mechatronika ,, służy swoją pomocą w optymalnym doborze zestawu .


1. ZASTOSOWANIE

Zestaw panelowy służy do nauki: łączenia, weryfikacji i oceny parametrów mechanizmów wykonawczych pojazdowych systemów elektronicznego sterowania.

2. MOŻLIWOŚCI

Zestaw panelowy umożliwia:
- sprawdzenie podzespołów za pomocą multimetru lub oscyloskopu
- sporządzanie charakterystyk sygnałów
- pomiar parametrów badanych obwodów; napięcie, prąd, rezystancja
- naukę umiejętności łączenia oraz weryfikację i ocenę parametrów mechanizmów wykonawczych pojazdowych systemów elektronicznego sterowania

Ważną zaletą zestawu panelowego, z punktu widzenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, jest możliwość użycia poszczególnych paneli poza stanowiskiem.

Umożliwia to niezależne wykorzystanie każdego podzespołu pojazdowego, do tej części procesu dydaktycznego, w którym uczeń zapoznaje się z jego budową i wykonuje pomiary podstawowych parametrów.

Panelowość zestawu, pozwala na jego dowolną modyfikację dla określonego zadania, oraz potokowe wykonywanie ćwiczeń na wielu stanowiskach w ramach jednego zagadnienia.

W oparciu o załączoną instrukcję ćwiczeń w formie opracowanych plików i ich dowolną modyfikację, możliwe jest tworzenie własnych wzorów kart ćwiczeń, lub sprawozdań w formie skoroszytu.

Połączenia między panelami wykonano za pomocą łączników oraz przewodów, w technologii Hirschmann Test.

Opisy i oznaczenia na panelach wykonane są technologią grawerowania laserem, co zapewnia im wysoką trwałość i odporność na ścieranie.

Ćwiczenie umożliwia:
• Zapoznanie się z oznaczeniami i symbolami graficznymi mechanizmów wykonawczych wg dokumentacji AutoData,
• Pomiary parametrów, oraz określenie charakterystyk mechanizmów wykonawczych w zakresie odpowiedzi na sygnały sterujące, oraz wartości sygnałów sprzężeń zwrotnych
• Pomiary wielkości elektrycznych za pomocą przyrządów cyfrowych oraz analogowych lub oscyloskopu
• Poznanie budowy podzespołów i ich elementów składowych
• Przygotowanie techniczne do pracy w warsztatach w zakresie umiejętności techniki pomiarowej

3. GŁÓWNE KOMPONENTY ZESTAWU

Zestaw bazowy zestawu.

1 - stelaż zestawu w wersji wybranej przez przez zamawiającego

2 – układ zasilania składający się z :

- Zasilacz

- Panel zasilania ;

- Panel włącznika zapłonu

- Panel bezpieczników topikowych

 

dostępne napięcia - 13,6V/20A DC oraz 5V/2A DC: aktywna korekcja współczynnika mocy: PFC, PF> 0,95 wymuszone chłodzenie powietrzem przez wbudowany wentylator kontrola prędkości wentylatora w zależności od prądu obciążenia zabezpieczenia przed: zwarciem, przeciążeniem, przepięciem i nadmierną temperaturą

separowane galwanicznie wyjścia obwodów zasilania 12V/DC i 5V/DC -normy bezpieczeństwa zgodne z UL60950-1, TUV EN60950-1 ;

 

UWAGA :

Stanowisko może być zasilane z zewnętrznego akumulatora 12V – wymagany jest wtedy dodatkowy panel : włacznik masy 0 01 01

Panele funkcyjne zestawu :
1. Zespół świec żarowych
2. Sterownik świec żarowych
3. Zasobnik podciśnienia
4. Zawór EGR elektromagnetyczny
5. Zawór EGR elektropneumatyczny z przetwornikiem
6. Elektryczna pompa podciśnienia 12V
7. Elektrozawór modulacji podciśnienia
8. Zawór biegu jałowego 2-pin
9. Zawór biegu jałowego 3-pin
10. Zawór regeneracji filtra z węglem aktywnym
11. Zawór elektropneumatyczny
12. Zawór elektrohydrauliczny
13. Wtryskiwacz paliwa
14. Zespół przepustnicy z nastawnikiem biegu jałowego
15. Zespół przepustnicy elektronicznej
16. Silnik krokowy
17. Przeciwsobny regulator współczynnika wypełnienia

18. Pompa podciśnienia 12V


Przedstawiona wyżej kompletacja stanowi wersję maksymalną konfiguracji zestawu panelowego. Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy wariant dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

UWAGA : integralnym wyposażeniem zestawu jest dokumentacja ,, Opis ćwiczeń ,, zawierająca wprowadzenie teoretyczne stanowiące podstawę prowadzonych zajęć oraz zestaw ćwiczeń możliwych do wykonania z wykorzystaniem zestawu .

Zalecane wyposażenie dodatkowe umożliwiające realizację pełnego zakresu ćwiczeń :

1 – oscyloskop – dwukanałowy z możliwością rejestracji przebiegów

2 – pompka podciśnieniowa


4. BUDOWA

Stanowisko wykonano w formie zestawu panelowego, osadzonego na ramie aluminiowej. Zabudowana jest ona na ruchomym stelażu stanowiska laboratoryjnego. Całość konstrukcji metalowej pokryta jest farbą proszkową dla zapewnienia estetyki i trwałości powłok lakierniczych. Do stelaża przymocowany jest blat roboczy , wykonany z płyty wiórowej laminowanej dwustronnie o grubość 18 mm w kolorze jasnoszarym.

 

Wymiary całkowite :

- Wersja 1, przeznaczona dla trzech ćwiczących – 1600 mm x 680 mm x 1780 mm ( szerokość, długość , wysokość ) 

- Wersja 2, przeznaczona dla dwóch ćwiczących – 1400 mm x 680 mm 1520 mm ( szerokość, długość , wysokość )6. DANE  TECHNICZNE

Max. pobór mocy

200 W

 

 

Wymiary całkowite

 

Szerokość:

1400 /1600 mm

Długość:

680 mm

Wysokość:

1520 / 1780 mm

Waga

 

60 / 80 kg