Zestaw Panelowy  Wskaźniki Parametrów Lotu
Stanowisko służy do: zapoznania się z budową, działaniem i dokonywaniem pomiarów, podstawowych elementów i podzespołów awioniki.

 

Przeznaczenie

 • zapoznanie się z budową, działaniem i eksploatacją czujników i membranowych wskaźników parametrów lotu;
 • zapoznanie się z budową, działaniem i eksploatacją platform i wskaźników żyroskopowych;
 • symulowanie wybranych parametrów lotu statku powietrznego na określonych wskaźnikach parametrów lotu;
 • symulowanie lotu z błędnymi wskazaniami przyrządów lub niesprawnością systemów;
 • kontrolę postępów nabywania umiejętności praktycznych uczniów i podzielności ich uwag.
Stanowisko składa się z bloków panelowych:
 • wysokościomierz barometryczny;
 • prędkościomierz manometryczny prędkości wskazywanej;
 • nadajnik ciśnienia całkowitego (rurka Pitota/Prandtla) z blokiem symulacji ciśnień ;
 • prędkościomierz manometryczny prędkości wskazywanej i rzeczywistej (podwójny);
 • wariometr membranowy, lub skrzydełkowy;
 • zakrętomierz żyroskopowy elektryczny;
 • sztuczny horyzont: elektryczny, żyroskopowy z platformą żyroskopową i przetwornicą napięcia (w zależności od dostępności podzespołów);
 • manometry;
 • zestaw pomiarowy.
Uwaga, możliwe jest skonfigurowanie bloków panelowych w stanowisku, pod wymagania i potrzeby zamawiającego, po uprzednim kontakcie z firmą Mechatronika.
Wdrażamy wersje cyfrowych wskaźników parametrów lotu ( wysokościomierz, prędkościomierz, wariometr, z wyborem wskazań metrycznych/angielskich) oraz cyfrowy czujnik położenia i wskaźnik sztucznego horyzontu. Będą one do wyboru zamiast tradycyjnych (wskazówkowych) po konsultacji z firmą Mechatronika. Umożliwiają one zapoznanie się z najnowszym zintegrowanym wyposażeniem awionicznym statków powietrznych, zasadą ich  działania oraz możliwościami programowania i dopasowywania do róznych wymagań personelu latającego.
BUDOWA

Ważną zaletą zestawu panelowego, z punktu widzenia prowadzenia zajęć  dydaktycznych, jest możliwość użycia poszczególnych paneli poza stanowiskiem.
Umożliwia to niezależne wykorzystanie każdego podzespołu, do tej części procesu dydaktycznego, w którym uczeń zapoznaje się z jego budową i wykonuje pomiary podstawowych parametrów.
Panelowość zestawu, pozwala na jego dowolną modyfikację dla określonego zadania, oraz potokowe wykonywanie ćwiczeń na wielu stanowiskach w ramach jednego zagadnienia.
W oparciu o załączoną instrukcję ćwiczeń w formie opracowanych plików i ich dowolną modyfikację, możliwe jest tworzenie własnych wzorów kart ćwiczeń, lub sprawozdań w formie skoroszytu.
Połączenia między panelami wykonano za pomocą łączników oraz przewodów, w technologii Hirschmann Test.

Stanowisko umożliwia wykonywanie zadań edukacyjnych do trzech uczestniczących osób.

Tablica wykonana w formie przestrzennej konstrukcji z profili stalowych lakierowanych proszkowo. Do konstrukcji zamocowano blat, tablicę z nadrukiem opisującym elementy, które się na niej znajdują. Całość zamontowana jest na kółkach z hamulcem umożliwiających łatwe przemieszczanie stanowiska.
- szerokość - 1600 mm
- wysokość - 1510 mm
- głębokość - 635 mm.
Zestaw zasilany jest przez zasilacz 12V lub 24V i niezbędną przetwornicę napięcia zmiennego 3 x 36V, 400Hz (jeśli jest konieczna)

Wszystkie stanowiska lotnicze w naszej ofercie wymagają czasu realizacji od zamówienia do przekazania - 6 miesięcy, ze względu na ograniczoną dostępność podzespołów i zamawianie ich za granicą. Możliwe jest skrócenie tego terminu po uprzednim kontakcie z firmą i indywidualnych negocjacjach czasowych i cenowych.

Ze względu na stały rozwój oraz modernizacją produktów, zdjęcia umieszczone na stronie mają charakter poglądowy i mogą różnić się wizualnie od dostarczonego stanowiska pod względem nowych bardziej funkcjonalnych rozwiązań.